Savannah Regional Science and Engineering Fair

The Savannah Regional Science and Engineering Fair gives students a venue to develop important critical thinking, problem-solving, commu-nication, teamwork and personal management skills, which are essen-tial in order to thrive in today’s technological society.


This year we have 160 projects and over 170 students participating with 38 projects eligible to advance to the Georgia Science and Engineering Fair (GSEF). Thank you to all the parents, teachers, students, and judges that participated in the fair and helped make it the success that it was.


Two types of awards are presented at the Savannah State University-Savannah Regional Science and Engineering Fair: category awards and special awards. Category award winners are chosen by category judg-es. The number of awards (1st, 2nd, 3rd) depends on participation lev-els and quality of projects within each category. To receive a category award student projects must meet the high standards of the fair as a whole and be of the highest quality within their category. If a category has only a handful of projects, the projects are judged individually, but they are held to the same high standards as other categories. For this reason, not all categories are guaranteed 1st, 2nd and 3rd place prizes. (If a category has only one or two projects, those projects will not nec-essarily be awarded 1st and 2nd place prizes.) In addition to category awards, special awards are sponsored by local and national businesses and organizations. Eligibility varies from award to award, and recipi-ents are chosen by special awards judges.

2014 Award Winners

 

Name

School

Abby Haugen

Glynn Middle School

Ahuvah Travis

Rambam Day School

Aiden Hintz

STEM Academy@ Bartlett

Alayna Bowen

Esther F. Garrison K-8

Alejandra Rivera

Savannah Arts Academy

Alex Dunn

Fredrica Academy

Alex Gonzalez

Glynn Middle School

Alex Mosley

Glynn Academy

Alex Sainz

Windsor High School

Alexis Williamson

Esther F. Garrison K-8

Alexis Berry-Hawkins

Islands High School

Alexis Salgueiro

St. James School

Allen Williams

Savannah Arts Academy

Allie LaMadrid

Glynn Academy

Ally Collett

Glynn Middle School

Alyssa E. Skarin

Islands High School

Alyssa Nicole Lincoln

STEM Academy @ Bartlett

Anna Lentz

St. James School

Antonio Taharka

STEM Academy@ Bartlett

Asha Augustine

Windsor Forest High School

Austin Mitchell

St. Francis Catholic

Avery Sonenshein

STEM Academy@ Bartlett

Bayley Barnes

Georgetown

Bonny Woods

Islands High School

Bruce Simpson

Glynn Middle School

Caroline Brock

Glynn Academy

Cayden Somers

STEM Academy@ Bartlett

Chellie Hayman

Islands High School

Chloe Schwipper

St. Francis Catholic

Chris Alexander

H.V. Jenkins High

Christina Morrissey

Savannah Arts Academy

Devin Berrigan

Savannah Arts Academy

Dont'e Williams

Islands High School

Elizabeth Barcomb

Windsor Forest High School

Franz Edward Gilbert

STEM Academy@Bartlett

Gabe Rowland

Calvary Day School

Garrett D'Alessandro

Calvary Day School

George Poulakis

Fredrica Academy

Gil Werntz IV

St. Peter The Apostle

Grace Fulp

Coastal Middle School

Gray Johnston

Fredrica Academy

Helen Knoche

Calvary Day School

Isabella Owens

Glynn Middle School

Jackie Coates

Calvary Day School

Jacob Myers

Fredrica Academy

James Hazzard

H.V. Jenkins High

Jamie Perez

Windsor High School

Jamieson Livingston

Glynn Middle School

Jay T. Slaughter

Islands High School

Jenna Lundquist

Bible Baptist

Jeremiah Simpson

Islands High School

Jin Ah Park

Calvary Day School

Jonathan Coates

Calvary Day School

Jordan Mills

Bible Baptist

Julianna Collett

Glynn Academy

Kate Harrison

St. James School

Kate Minnis

St. James School

Kathryn Ollenburg

St. James School

Kayla MacLeod

St. Peter The Apostle

Kayla Parys

Calvary Day School

Kelsey Kaufmann

Glynn Academy

Kennede M.Wallace

Windsor Forest High School

Kevin Zeigler

Islands High School

Khalil Revels

Islands High School

Kyle Smith

Bible Baptist

Kyleigh Kestner

H.V. Jenkins High

Laxmi Patel

Windsor Forest High School

Lindsey Mitchell

Windsor Forest High School

Mackenzie Edwards

STEM Academy@ Bartlett

Marie Ducey

St. Peter The Apostle

Marquis Baker

Windsor Forest High School

Mary Humphries

Windsor Forest High School

Matt Youhas

Glynn Academy

Mazin Ali

Islands High School

McKenzie Collins

Savannah Arts Academy

Megan Murray

Savannah Arts Academy

Michael Garcia

Islands High School

Michael Mitchell

Fredrica Academy

Michelle Autry

Islands High School

Michelle Cantoran

Windsor Forest High School

Michelle Crammer

Savannah Arts Academy

Monica Yoo

Calvary Day School

Nina Poulakis

Fredrica Academy

Nivan Lakshman

Savannah Country Day

Noah Moss

Bible Baptist

Parker Bass

H.V. Jenkins High

Peyton Vacala

Savannah Arts Academy

Rachel Anderson

Calvary Day School

Rebecca Conley

Bible Baptist

Sabrina Ang

Savannah Arts Academy

Sarah Redmond

H.V. Jenkins High

Savannah Sutton

Savannah Arts Academy

Seymone Brown

New Hampstead High School

Sha'quan Jones

H.V. Jenkins High

Shevin Jamar Smith Jr.

Godley Station School

Sierra Hansen

Bible Baptist

Sophia Kotowski

Esther F.Garrison K-8

Trevor Moores

Fredrica Academy

Trey Thompson

Glynn Middle School

Tuan Tran

Windsor Forest High School

Uri Locker

Rambam Day School

Victoria Deis

Windsor Forest High School

Waverly Brown

St. Francis Catholic

Will Durrence

Calvary Day School

Zachary Blazowski

STEM Academy@ Bartlett